| GateBison Upplevelser, Restauranger, Campingplatser | Hjo, Västra Götalands län
Vill du betala med faktura? Fråga oss först! BeskrivningVälkommen till bisonfarmen i Gate
2005 startades GateBison på Mobolet som är beläget vid Hökensås utmed Vätterns västra sida och idag finns här Sveriges största bisonbesättning.
Här finns aktiviteter så som bisonsafari på gården hittar du också en gårdsrestaurang med bisonburgare och bar, gårdsbutik med kvalitetskött.
Kommer du med husbil finns ställplats med 20 elplatser som alla har fantastisk utsikt över Vättern
Mobolet består av 300ha skog bete och åkermark, uppfödning av djur har varit huvudverksamheten i flera generationer och i dagsläget bedrivs uppfödning av amerikansk präriebison – Black-Angus och Hereford.
Här finns ett slakteri där gårdens kött förädlas för att säljas i gårdsbutiken eller serveras i restaurangen som ligger ett stenkast därifrån.
Öppet dagligen under högsäsong
för aktuella öppettider och bokning se hemsidan wwww.gatebison.se
Varmt välkommna! ÖppettiderBesök vår hemsida PriserBesök vår hemsida VägbeskrivningGatebison ligger 18km söder om Hjo utmed Vätterns västra sida Kategorisering Funktioner |  |
| |
| | |